Wróć do Centrum Pomocy
Jak sprawdzić nakładanie się sieci i wydolność Wi-Fi?

Tzw. nakładanie się na siebie sieci jest powszechnie występującym problemem, który dotyka głównie mieszkańców budynków wielorodzinnych. Każde Wi-Fi działa na swoim kanale, dlatego warto sprawdzić, który kanał jest najmniej „okupowany”, by zapewnić sobie możliwość swobodnego surfowania po sieci bez zakłóceń.

Jeśli korzystasz z udostępnionego przez PROMAX modemu CISCO, informacje, jak to zrobić, znajdziesz w instrukcji.

Jeśli masz inny router:

  1. Najpierw sprawdź, które kanały są zajęte, a które wolne i wybierz właściwy. Pomoże Ci w tym darmowa aplikacja – udostępniana przez producenta Twojego routera lub ogólnodostępna jak np. Wi-Fi Analyzer.
  2. Przeprowadź zmianę kanału z pozycji konfiguracji routera – pomoże Ci w tym instrukcja obsługi.

Może wystąpić sytuacja, że liczba dostępnych sieci znacznie przewyższa liczbę możliwych do wyboru kanałów – rozwiązaniem będzie (na ten moment, bo liczba takich urządzeń jest jeszcze stosunkowo niewielka) zakup routera dwuzakresowego. Taki sprzęt działa na większych częstotliwościach, czyli 5 GHz – ma mniejszy zasięg, lecz jest odporny na zakłócenia (ze strony innych sieci, ale także małego sprzętu agd). Pamiętaj jednak, że starsze urządzenia (telefony, laptopy) nie obsługują wyższej częstotliwości – router ma wówczas możliwość obsługiwania niższej częstotoliwości 2,4 GHz, ale problem z nakładaniem sieci nadal będzie występował.

Zainteresowała Cię nasza oferta?
Zostaw numer

Oddzwonimy

Zadzwoń:

+48 62 735 31 11

Zostaw swój numer!

Skorzystaj z poniższego formularza, podaj swój numer telefonu.
Nasi konsultanci skontaktują się z Tobą i odpowiedzą na pytania dotyczące oferty.